Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Plán podujatí

Pozvánka na podujatie

Pozvánka pre deti

 

Valentínsky pozdrav

Sobota 28. januára 2023 patrila v našej knižnici svätému Valentínovi. V rámci tvorivého predpoludnia sa deti dozvedeli, kto bol svätý Valentín, čím je známy a prečo si ho pripomíname. Zhodli sme sa, že ľúbime rodičov, súrodencov, kamarátov, domáce zvieratká a niektorí aj pani učiteľky. Ako malé vyznanie deti vytvorili valentínske pohľadnice, ktorými následne obdarovali svojich milovaných.

Fotogaléria

 

V piatok 27.1.2023 sme si pripomenuli sté výročie narodenia obľúbenej autorky detských kníh, Kristy Bendovej. Pri tejto príležitosti nás navštívili žiaci prvého stupňa ZŠ Laborecká, ktorí sa dozvedeli zaujímavosti z jej života a písania, vypočuli si úryvok z príbehu Opice z našej police a následne krásnymi farbenými opičkami vyzdobili našu knižnicu. Vytvorili sme im priestor aj na hľadanie tej najlepšej možnej knihy a na vlastné čítanie.

Fotogaléria

 

Vo štvrtok 26. januára 2023 sa v knižnici uskutočnila prednáška spojená s besedou o činnosti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Viliam Bartuš prítomným porozprával najmä o tom, prečo je v prírode dôležité nerobiť nič. Ideálne na 10 % plochy územia, ktoré by mali byť úplne bezzásahové. Na fotografiách zachytávajúcich obnovu lesa po kalamite v priebehu cca 20 rokov sme videli, ako sa les dokáže krásne zregenerovať aj sám. V novej európskej stratégii biodiverzity 2030 sa Slovensko spolu s ďalšími členskými štátmi Európskej únie dokonca zaviazalo zabezpečiť podiel chránených území na 30 % výmery súše, z toho tretinu – 10 % – majú tvoriť chránené územia s prísnou ochranou. U nás sme momentálne na rozsahu 1,6 %. Súčasťou debaty bol aj aktuálny návrh zonácie NP Poloniny.

Fotogaléria

 

Vihorlatská knižnica v Humennom je miestom, ktoré zhromažďuje informácie ukryté v knihách a tie posúva medzi čitateľov. Je ale zároveň miestom, kde si každý čitateľ a čitateľka môže priamo na mieste urobiť pohodlie a začítať sa do príbehu, ktorý ho v danej chvíli oslovil.

S cieľom získať finančné prostriedky na nákup a obnovu drobného interiérového vybavenia sme napísali projekt s názvom Peknočítanie, ktorý podporil Fond na podporu umenia. Zamerali sme sa najmä na oddelenie pre deti a mládež, ktoré prešlo výraznejšou obnovou. Farebné detské stoly a stoličky, mäkké podsedáky a krásne žiarivé sedacie vaky (tzv. tulivaky) dodali detskému oddeleniu novú iskru. Nábytok bol zvolený tak, aby spĺňal estetické i praktické kritéria. Je variabilný, ľahký a dobre udržiavateľný.

V rámci projektu pribudli do knižnice tiež pohodlné kreslá. V každom oddelení určenom čitateľom nad 15 rokov je umiestnené jedno, v ktorom sa čitateľom bude čítať ešte príjemnejšie ako doteraz. Zámerne boli vybrané v žltej farbe, aby rozjasnili interiér a prinášali pozitívne pocity každému, kto sa na nich pozrie i každému, kto sa do nich usadí. Napokon, príďte sa presvedčiť.

Nákup nábytku a zariadenia na realizáciu skvalitnenia interiérového vybavenia pre používateľov Vihorlatskej knižnice v rámci projektu PEKNOČÍTANIE podporil z verejných zdrojov v programe „Vybavenie knižníc a menšia knižničná infraštruktúra“ Fond na podporu umenia dotáciou v hodnote 2000 eur.

Fotogaléria

V pondelok 16. januára 2023 sa v priestoroch knižnice uskutočnila finisáž výstavy Synagógy v strednej a východnej Európe. Jej hlavným hosťom bol Vojtech Szekeres zo židovskej náboženskej obce v Miskolci, ktorý návštevníkom pútavým spôsobom priblížil zvyky a tradície židovského náboženstva. Okrem zásad kóšer stravovania, ktoré vo svojej podstate vychádza z hygienických zásad z obdobia svojho vzniku, sme sa dozvedeli o tradíciách súvisiacich so židovskými sviatkami. Napríklad staré a poškodené modlitebné knihy sa podľa predpisov nesmú vyhodiť, musia sa zakopať na cintoríne – pochovať. Zazneli tiež informácie o spôsobe slávenia sviatku sabat ale aj mnoho iného. Okrem modlitebného šálu sme mali možnosť vidieť aj časť z tóry, posvätného zvitku, ktorá už nie je kóšer.

Fotogaléria

V sobotu 14. januára 2023 sme sa prvýkrát v novom roku stretli s našimi Čítajkami, s ktorými sme práve oslávili prvé výročie založenia čitateľského klubu Čítajko. Na prvom tohtoročnom stretnutí sme sa rozprávali o knižných vianočných darčekoch. Niektorí si knihy priniesli so sebou, aby nám ich ukázali. Zbilancovali sme spolu náš čitateľský rok a potom sme si program spestrili „retro“ hrou Obesenec, na ktorej sme sa všetci dobre zabavili. Pri príležitosti nášho prvého výročia sme deti obdarovali novými knihami Divy sveta, o ktorých sa budeme rozprávať na najbližšom stretnutí.

Fotogaléria