Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Plán podujatí

Pozvánka na podujatie

Pozvánka na besedu

Prednáška s výstižným názvom sa v knižnici uskutočnila v stredu 12.6.2024. Prednášajúci, Milan Poliak, všetkých prítomných najskôr potešil tvrdením, že funkčný pohybový aparát môžeme mať až do stovky, no zdôraznil, že bez kontroly stravy to nepôjde. Vo svojich prednáškach sa zameriava na dva minerálne prvky prirodzene sa vyskytujúce v našom tele: fosfor a vápnik. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a práve fosfor, ak je ho nadbytok, môže podľa Milana Poliaka viesť k odvápneniu kostí, zlomeninám a osteoporóze. Dôležité je preto sledovať si zloženie prijímaných potravín a v každom jedle mať dostatočné zastúpenie najmä zeleniny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

 

V utorok 11. júna 2024 navštívila našu knižnicu spisovateľka Katarína Škorupová, ktorá sa venuje tvorbe pre deti. Katka knihy nielen píše, ale ich aj prekladá z anglického jazyka. O svojej tvorbe, skúsenostiach s písaním, začiatkoch, ale aj o ďalších plánoch, porozprávala žiakom a učiteľkám zo ZŠ Pugačevova, ktorí prijali naše pozvanie na besedu. Deti si pripravili veľa zaujímavých otázok, ktoré autorka zodpovedala do poslednej. I keď žiaci nepoznali všetky knihy Katky Škorupovej, rozprávanie ich zaujalo natoľko, že si po besede mnohí knihu kúpili. Samozrejme, každý si v tej svojej našiel milé venovanie.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

 

Stredy venujeme aj v mesiaci jún našim najmenším návštevníkom. Prvú júnovú stredu sme detičkám, ktoré ešte nepoznajú písmenká, čítali rozprávku o Červenej čiapočke a zlom vlkovi. Potom sme si vymaľovali, vystrihli a prilepili na drevené paličky postavičky z prečítanej rozprávky, s ktorými si detičky hrali divadielko. Počas júna sa drobci môžu tešiť na ďalšie rozprávkové klasiky, ako napríklad: O troch prasiatkach, Sedem kozliatok či Ako dedko ťahal repku.

Fotogaléria

2.ročník literárneho festivalu v našej knižnici, ktorý má poetický názov Festival slov, bol venovaný sci-fi a fantasy literatúre. Jej hlavným hosťom bol zakladateľ slovenskej sci-fi literatúry pre deti, Jozef Žarnay. Práve jeho knihy boli v 70-tych rokoch prvými, ktoré deti a mládež preniesli do vesmíru, medzi iné galaxie, civilizácie či do rôznych časových období. V čase svojho vzniku boli nesmierne populárnymi a po tomto type kníh siahajú mladí čitatelia aj dnes. Ďalšími hosťami festivalu boli práve preto dve slovenské vydavateľstvá, ktoré vydávajú predovšetkým žánrovú literatúru – žilinské vydavateľstvo Artis Omnis a humensko-bratislavské vydavateľstvo Hydra. Druhé spomínané zastupovala na besede Lenona Štiblaríková, ktorá žije a pôsobí v Humennom a viac ako vydavateľkou je sama autorkou výborných kníh, ktoré na Slovensku a v Čechách získali všetky žánrové ocenenia, aké sú len možné. Spolu s pánom Žarnayom, manželmi Harmanovcami z Artis Omnis a Lenonou Štiblaríkovou sme žiakom ZŠ Kudlovská, študentom Gymnázia arm. gen. L. Svobodu a dospelým na troch rôznych besedách, ktoré hostia absolvovali v rôznom zložení, predstavili jednak tvorbu Jozefa Žarnaya, jednak aj aktuálne vydávanú žánrovú literatúru.

Sprievodnými akciami k festivalu boli počas celého týždňa: kvíz dostupný na oddelení beletrie a výzva o najlepšiu žánrovú knihu zdieľaná na sociálnych sieťach knižnice.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

V sobotu 1.6.2024 ožilo Humenné, ktoré si oficiálne prevzalo titul Mesto kultúry 2024. Súčasťou aktivít v meste boli i tie, na ktorých sa podieľala Vihorlatská knižnica v Humennom. Sobotňajší program odštartoval Braňo Jobus so svojimi Jobusovinami. Oddelenie pre deti a mládež sa pri programe obľúbeného autora a netradičného hudobníka naplnilo nielen detskými ale aj dospelými návštevníkmi, ktorý si to užili rovnako ako deti.

Po Jobusovinách nasledoval Detský čitateľský maratón, ktorý odštartovali členovia detského čitateľského klubu Čítajko.

Maratónu predchádzala jedna krásna udalosť – počas celého mesiaca máj sme v našej burze predávali knihy, ktoré nám venovali Humenčania s tým, že výťažok z predaja pôjde celý členke Čítajka, Emmke. Vďaka všetkým zapojeným – tým, ktorí knihy darovali a tým, ktorí si ich prišli kúpiť – sme vyzbierali sumu 770 eur. Emmka peniaze využije na terapie, ktoré jej pomôžu zmierniť jej neľahkú diagnózu. 

V rámci čitateľského maratónu sa v kresle pre čitateľa následne vystriedali deti, ktoré sa s ostatnými chceli podeliť o úryvok zo svojej obľúbenej knihy.

Podujatie Detský čitateľský maratón sa konalo ako súčasť projektu Mesta kultúry 2024, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                                                           Fotogaléria

 

V piatok 31.5.2024 sa knižnicou niesli prapodivné zvuky. Rýľ sa zmenil na hudobný nástroj, knihy v pravidelných intervaloch pohlcovala hmla. Nebol však dôvod na paniku – to len Braňo Jobus predstavoval humenským žiakom zo ZŠ Hrnčiarska a ZŠ Dargovských hrdinov svoju literárnu tvorbu. A keďže je nielen spisovateľom, ale aj hudobníkom a skladateľom, rozprávanie o knihách, o komisárovi Mrodgem, Muflónovi Ancijášovi, červotočovi Chrumovi a ďalších jeho literárnych postavách dopĺňali vtipné pesničky. Zážitkové sprevádzanie knihami pre deti si vychutnali nielen žiaci, ale aj pedagogičky a knihovníčky.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

 

Vo štvrtok 23.5.2024 predpoludním navštívil našu knižnicu čert Kolofón. Na výlet do Humenného so sebou zobral Lucifera, ježibabu, Janíčka a Marienku, divé prasiatko a najmä svojho autora, spisovateľa a bábkoherca, Petra Gärtnera, ktorý v roku 2015 založil bábkové divadlo Morgonrock. Príbeh čerta Kolofóna a jeho trampoty po vyhnaní z pekla na zem spoznali prostredníctvom klasických marionetových bábok žiaci celého prvého ročníka ZŠ Jána Švermu.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

 

V utorok 21.5.2024 sme sa s deťmi v Komunitnom centre zahĺbili do rozprávok. Po krátkej debate o tom, koľko ich vlastne poznáme, prečítali dve dievčatá úryvky z vybraných kníh. Následne deti plnili viacero úloh: skladali rozstrihané obrázky a mali určiť, o akú rozprávku ide, do správnej podoby prepisovali popletené názvy rozprávok a na záver skladali rozstrihané názvy známych príbehov.

Fotogaléria