Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Pozvánka na podujatie

Pozvánka na besedu

Pozvánka na besedu

Evolučný biológ a paleobiológ, Martin Kundrát, ktorý pracuje na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Centre interdisciplinárnych biovied, realizátor viacerých úspešných expedícií a výskumných objavov, je autorom unikátnej dvojjazyčnej učebnice Evolúcia človeka / Human evolution. Na knihe sa autorsky podieľal aj Clément Zanolli, paleoantropológ z Univerzity of Bordeaux vo Francúzsku a ilustrátorsky ju obohatila výtvarníčka Alexandra Vasiľová. 22.júna 2022 sa vo Vihorlatskej knižnici uskutočnila verejná prezentácia tejto učebnice, návštevníci sa dozvedeli, ako je štruktúrovaná, komu je určená, aké všetky poznatky z nej čítajúci môžu získať. Podujatie bolo obohatené o komentovanú prehliadku knižných ilustrácií ich autorkou, ktorá zároveň predstavila proces vzniku vybraných kresieb. Pomocou videotechniky sa súčasťou stretnutia stali aj pozdravy Clémenta Zanolliho a recenzenta knihy, profesora Roberta Macchiarelliho. Na chvíľu sme sa dokonca ocitli vo Švédsku, na univerzite v Uppsale, kde sa Humenčan, Martin Kundrát, podieľal na významnom objave tzv. Pekinského človeka. Informačne nesmierne bohaté stretnutie ukončila prednáška doc. Kundráta, ktorý nám priblížil niekoľko zaujímavých vybraných faktov z histórie vývinu človeka.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

V stredu 15. júna si žiaci s učiteľkami zo ZŠ Dargovských hrdinov užili zážitkové podujatie v našej knižnici, ktoré pre nich pripravila Lenka Šingovská, zakladateľka vydavateľstva Class a občianskeho združenia Class Slovakia. Zároveň je zostavovateľkou publikácií o Slovensku, ktorými chce motivovať rodičov i starých rodičov, aby spoločne s deťmi čítali príbehy, ktoré ich nabádajú k aktívnemu tráveniu času a podnecujúcim rozhovorom. Našich druháčikov oboznámila s príbehom zo slovensko-anglickej knihy Dodo v krajine permoníkov, vďaka ktorej spolu odhaľovali tajomný svet permoníkov strážiacich podzemné poklady hôr a chrániaci ich pred zneužitím. Pomáhajú statočným baníkom v ich ťažkej práci a bdejú nad ich životom a zdravím, pretože ľudský život je vzácnejší ako všetky poklady sveta. Žiaci nahliadli do truhlice, v ktorej sa ukrývali poklady z bane, ako napríklad kryštály mede, opálu, soli, či čierne uhlie. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                                                                                                               Viac foto tu...

V utorok 14.6.2022 nás navštívila spisovateľka Kristína Mišovičová so svojou dcérou Nadjou, ktorej ilustrácie zdobia stránky najnovšej knihy spomínanej autorky – Nathaniel. Túto, aj dve predošlé knihy pre deti, predstavila Kristína Mišovičová na besede, na ktorú prijali pozvanie žiaci s učiteľmi z Cirkevnej spojenej školy a zo ZŠ Jána Švermu. Porozprávala nielen o príbehoch, ktoré sa ukrývajú v jej knihách, ale prezradila i to, na čom práve pracuje, ako trávi voľný čas a zodpovedala množstvo zvedavých otázok, ktoré si pre ňu deti nachystali. Spoločne sme si pozreli výstavu ilustrácií, ktoré opísala dcéra Nadja aj s rozprávaním o tom, ako kresby postupne vznikali. Keďže nám autorka prezradila, že chystá pokračovanie niektorých kníh, už teraz vieme, že jej návšteva u nás nebola poslednou.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                                        Viac foto tu...

Reálny život vie byť niekedy natoľko krutý, že ani fantázia spisovateľa nevymyslí takú drámu. Spisovateľka Zdenka Wenzlová Švábeková vytvorila literárnu značku  N P, pod ktorou sa ukrývajú skutočné príbehy žien. Je autorkou šiestich románov (Nesmieš povedať, Navždy prekliata, Naposledy plačem, Nehľadaj pravdu, Nemusíš prosiť, Neviem plávať) a dvoch básnických zbierok (Roztavené putá a Zrkadlo lásky). Najmä jej romány svojou emočnou silou rezonujú u čitateliek. V autorskom tandeme s Julienom Danom vytvorili román Hľadač šťastia, pričom spomínaný autor napísal aj knihu, ktorá sa stala Knihou Oravy 2021 – Hviezda, ktorá nikdy nezhasne. O knihách, písaní, spolupráci a živote bola veľmi príjemná spoločná beseda oboch spisovateľov 7.6.2022 v nesmierne priateľskej atmosfére v našej knižnici, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

Maľujeme s Leminxom

V piatok 3. júna 2022 sme popoludnie venovali detičkám, pre ktoré sme pripravili kreatívne podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Tentokrát si deti vytvárali svoje umelecké diela rôznymi výtvarnými technikami pod vedením humenského výtvarníka Michala Goroľa, známeho pod umeleckým menom Leminx. V úvode sa účastníci zoznámili s umelcom, dozvedeli sa niečo o jeho tvorbe a pustili sa do kreatívnej práce. Sprejovali, maľovali akrylovými farbami i fixkami a popri svojich vlastných obrazoch vytvorili aj jeden spoločný. Po usilovnej práci na slniečku si podvečer oddýchli na oddelení pre deti a mládež pri rozprávke V hlave.

Viac foto tu...

Vo štvrtok 2. júna 2022 zavítali do Vihorlatskej knižnice žiaci 9.B triedy zo ZŠ Pugačevova so svojou triednou učiteľkou, Evou Ontkocovou. Na spoločensko-vednom a náučnom oddelení získali informácie o tom, čo je to MDT, ako sú usporiadané knihy v knižničnom fonde, ako vyhľadávať knihy na rôzne témy i to, kto si môže dať vypracovať rešerš.

Informačné podujatia pre žiakov a študentov realizujeme nepretržite, na základe požiadaviek pedagógov. Stačí sa objednať na t.č. 057/ 776 35 17 alebo mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

                                                                            Viac foto tu...

MDD v našej knižnici

Streda 1. júna 2022 patrila aj v našej knižnici deťom. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sme našim už existujúcim čitateľom do 15 rokov ponúkli predĺženie členského na ďalší rok za minimálny možný poplatok 10 centov. Za rovnaký poplatok mohli rodičia deťom, ktoré ešte neboli členmi našej knižnice, zriadiť čitateľský preukaz a umožniť im stať sa novými čitateľmi. Celkovo sme v spomínaný deň zapísali 23 nových čitateľov a končiace členské si predĺžilo 25 detí. Za návštevu ďakujeme aj druhákom s pani učiteľkou zo ZŠ Dargovských hrdinov, ktorí si od nás, tak ako všetky deti v tento deň, odniesli aj sladkú odmenu.

Vďaka spolupráci s organizátormi súťaže Anasoft litera máme už niekoľko rokov aj v našom meste možnosť stretnúť sa na besedách s finalistami Anasoftu. Hostkou 4. z 25. plánovaných udalostí v rámci tohto ročného projektu „Anasoft litera uvádza“ bola 31.5.2022 spisovateľka, scenáristka a dramaturgička, Jana Micenková. Hlavnou témou besedy bol jej román Krv je len voda, ktorý by sme mohli označiť za štúdiu osamelosti, za boľavý text o jednej rodine, v ktorej absolútne nič nefunguje. Autorka prezradila, že tému v sebe nosila niekoľko rokov, napísanie románu trvalo približne 36 mesiacov a aj ju samotnú písanie bolelo. Výborná kniha s výbornou témou sa nečíta ľahko, no je dôkazom, že na Slovensku máme kvalitných autorov a autorky, ktorých čítanie prináša čitateľom katarziu.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...