Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Augustové podujatia

Pozvánka na výstavu

Pozvánka

 Prečítané leto: O jazerách

 

V lete dobre padne ochladiť sa vo vode, jazerá sú na to ako stvorené. V stredu 28.júla 2021 sme si v 5.týždni Prečítaného leta čítali práve o jazerách, deti nám pomohli vyčistiť jazierko, ktoré vzniklo na našej terase , kedy sme si zároveň povedali, čo do jazera patrí a čo nie. Súčasťou podujatia bolo skladanie papierových lodičiek a tréning rôznych plaveckých štýlov knižničnými uličkami. V závere sme spoločne hľadali predmety, ktoré sú modré a zelené, ako len jazerá môžu byť.

 

Viac foto tu...

Prečítané leto – O zastávkach

V stredu 21.júla 2021 sme mali pre deti z mesta, ktoré v Humennom bývajú či prázdninujú, pripravených množstvo aktivít na ďalšiu tému Prečítaného leta – O zastávkach. Okrem čítania a rozprávania sa o prečítanom deti vymaľovávali autobus, absolvovali trasu po zastávkach na rôznych uliciach, ktoré sa ako čarovným prútikom v našej knižnici objavili (Polepetkova ulica, Botanická ulica, Gymnastická ulica, Herecká ulica a pod.), kde museli absolvovať rôzne aktivity vyplývajúce z názvov ulíc, hľadali správne odpovede na to, čo môžeme nájsť na autobusovej a čo na železničnej zastávke či stanici a napokon sa dozvedeli, že nie je zastávka ako zástavka. V závere sme totiž vytvárali vlastné zástavky – vlajky štátov.

 Viac foto tu...

Práca s príbehom v Komunitnom centre

Téma: Knihy vs. Počítačové hry

Keď povieme slovo Minecraft, takmer každé dieťa vie, o čom je reč. Pre mnohé z nich je však prekvapujúce zistenie, že Minecraft nie je len počítačová hra, ale je to aj množstvo kníh. Práve o knihách a hrách sme sa rozprávali s deťmi v Komunitnom centre na júlovom stretnutí 15.7.2021. Oni hovorili najmä o hrách, my najmä o knihách, pričom naším spoločným cieľom bolo nájsť určitý prienik. Záverečnou úlohou bolo nakresliť samého seba v hranatom svete videohier...

                                                                                               Viac foto tu...

Prečítané leto: O stopách

 

Tretí týždeň Prečítaného leta sa niesol v téme O stopách, čo je téma, v ktorej sa dá krásne prepojiť ľudský a zvierací svet. V stredu 14. júla 2021 deti o stopách počúvali, čítali o nich a spoznávali ich. Aby mali predpoludnie pestrejšie, zahrali sa na detektívov a museli splniť rôzne úlohy, preto putovali po vyznačených stopách v priestoroch detského oddelenia našej knižnice. V závere podujatia stopy nechávali aj na svojich výtvarných dielkach.

Viac foto tu...

Prečítané leto: O dáždnikoch

V tomto mimoriadne horúcom lete je každé osvieženie príjemné. V stredu 7.7.2021 sa humenské deti prišli do Vihorlatskej knižnice osviežiť témou Prečítaného leta – O dáždnikoch. Čakali ich rôzne zaujímavé aktivity. Okrem čítania príbehu z knihy Dáždnikový skladateľ od Daniela Heviera si vymaľúvali dáždniky, pod ktoré nakreslili, koho alebo čo by v prípade dažďa rýchlo schovali. Spievali sme dažďové pesničky, vytlieskavali a vyklopkávali dažďové melódie a každý malý účastník a účastníčka si vyrobili svoj vlastný papierový dáždnik.

Viac foto tu...

Výstava Anjelská krása dreva

Poschodie Vihorlatskej knižnice patrí v júli 2021 drevu a anjelom. Pozývame vás na prehliadku drevených sôch a výrobkov z dreva, ktoré vzišli z rúk majstra rezbára, Milana Krajňáka. Rezbár s veľkým srdcom, ktorý sa snaží svojím umením pomáhať ľudom s neľahkým životným osudom, vytvára drevené sochy s príbehom. Aukciami sôch anjelov podporuje deti so svalovou dystrofiou a detskou mozgovou obrnou. S jedným z anjelov sa môžete u nás aj odfotografovať.

Viac foto tu...

Jún 2021 vo Vihorlatskej knižnici

Najobľúbenejším mesiacom všetkých knihomilov, knihovníkov a knihovníčok je marec, mesiac kníh. Keďže ten tohtoročný bol o niečo smutnejší, ako býva zvykom, rozhodli sme sa „urobiť“ marec z júna. Pripravili sme množstvo podujatí pre deti, besedy pre žiakov i dospelých a pre všetky decká do 15 rokov bola pripravená špeciálna ponuka – vytvorenie čitateľského preukazu (alebo obnovenie už existujúceho) úplne zadarmo. S touto ponukou sme oslovili aj všetky základné školy v meste. A výsledok? Celkovo nás navštívilo 16 tried zo 6 ZŠ, obnovili sme 85 detských čitateľských preukazov a pribudlo nám viac ako 250 nových čitateľov. Všetkým im želáme, aby v našej knižnici vždy našli knihy, po akých túžia.

Viac foto tu...

Literárny večer: Knihy vo farbách

Knihy sú väčšinou čierno-biele. Teda vnútri. Ak to nie sú komiksy, knihy pre deti či grafické romány. Napriek tomu môžu obsahovať rôzne farby, chute a vône. Júnový Literárny večer bol zameraný na farby: rozprávali sme o štyroch knihách, ktoré majú farebnosť prezentovanú už v názve. Biele, Červená a bílá, Modrá, Čierna a strieborná – čo všetko sa skrýva pod názvami týchto kníh sa dozvedeli účastníci Literárneho večera 25.6.2021. Výherkyňu kvízu potešila kniha z vydavateľstva Absynt s názvom Biele.

Viac foto tu...