Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Plán podujatí

Pozvánka na podujatie

Pozvánka na výstavu

 

Druhou témou Prečítaného leta bolo bruško. Ale nie to hladné, skôr to, ktoré sa veľa a rado smeje. Deti si na podujatí v stredu 10.7.2024 vypočuli knižný príbeh „Vanda hľadá lásku“. Vanda je dážďovka a túži prežiť niečo mimoriadne, preto sa rozhodne zaľúbiť sa, ale kým sa tak stane, pomáha malému medvedíkovi čistotnému hľadať jeho otecka. V zaľúbenom brušku lietajú motýliky, preto práve motýliky sme rámci tvorivej aktivity vyrábali. Deti sa však aj zahrali, porozprávali si vtipy a v závere sme sa rozlúčili spoločným tančekom.

Fotogaléria

Aby nám cez prázdniny nezleniveli hlávky, stretávame sa pravidelne každú stredu na oddelení pre deti a mládež s detičkami, ktoré sa s nami zapájajú do projektu Prečítané leto. Každý týždeň nás čaká iná zaujímavá téma, v rámci ktorej si vyberáme knihy na čítanie a pripravujeme rôzne veselé aktivity pre našich návštevníkov. Prvú júlovú stredu, 3.7.2024, sme objavovali slová o nás. Také, čo nám rozbúchavajú srdiečka a pripomínajú, že sme ľúbení. S detičkami sme si hovorili, aké slová od mamičky či otecka najviac potešia a spoločne sme prišli na to, že najkrajšie slová sú „ĽÚBIM ŤA“ alebo „MÁM ŤA RÁD“. Dnešný príbeh z knihy Magdalénka a psík z knižnice čítala deťom naša vzácna návšteva, Monika Kostelniková so svojim štvornohým miláčikom sučkou Princess, ktorá sa venuje canisterapii. V rámci tvorivej časti nášho podujatia deti vyrobili krásne srdiečka z rôznych materiálov, ktoré darujú niekomu z lásky. Na pamiatku si deti odniesli aj spomienkové zošity a rozlúčili sme sa prázdninovým tančekom.

Fotogaléria

Vo februári sme vyhlásili výzvu s prosbou, aby ste nám pomohli navrhnúť postavičku, ktorá vo vás evokuje knižnicu a ktorá by mohla našu knižnicu reprezentovať. Prišlo nám 29 návrhov a za všetky vám ďakujeme. Výzva bola zverejnená tri mesiace, následne sme sa venovali výberu toho NAJ návrhu. Nešlo o to, aby to bola výtvarne dokonalá kresba, hľadali sme skôr niečo, čo nás osloví, zaujme a čo by sme si vedeli predstaviť aj vo fyzickej podobe. Jeden konkrétny návrh nás oslovil takmer všetkých, mnohé ďalšie však tiež dostali viacero hlasov, preto sme sa rozhodli odmeniť autorov a autorky siedmych kresieb.

Do fyzickej podoby by sme chceli previesť návrh EMMY ZELINKOVEJ, ktorá našu súťaž/výzvu vyhrala.

Ďalšími ocenenými sa stali: KATARÍNA ŠALÁTOVÁ, EVA VOJTKOVÁ, ELA MYCIOVÁ, MATÚŠ GAVAĽA a ELIŠKA DOĽACKÁ.

Pre všetkých ocenených sú pripravené knižné odmeny na bibliografickom oddelení na poschodí knižnice.

Fotogaléria

Vo štvrtok 27. júna 2024 sa v knižnici uskutočnila beseda s akademickým sochárom, rodákom z Humenného, Jaroslavom Drotárom. Pracuje s mnohými materiálmi a technikami, rád skúša, kam ho konkrétny materiál pustí a čo mu pri tvorbe dovolí. Venuje sa komornému aj monumentálnemu sochárstvu, svetelnému aj sklenenému objektu, inštaláciám, interiérovému dizajnu, fotografii, oxidačnej grafike, smaltu, mozaike, vitrážam i práci s drôtom. Dlhodobo je pre neho dôležitá transparentnosť, preto vo voľnej tvorbe preferuje prácu so sklom a drôtom. Zároveň skúma problematiku zrodu a zániku života a na základe toho tvorí objekty, ktoré sú akýmisi schránkami. Jeho diela je možné vidieť vo verejnom priestore vo viacerých mestečkách a obciach ako aj v mnohých chrámoch na východnom Slovensku. Vytvoril krížové cesty, vitráže, oltáre, sochy, krstiteľnice a mnoho iného. Rozprávanie sochára dopĺňali fotografie jeho diel, beseda tak bola nielen obsahovo ale aj vizuálne zaujímavým zážitkom.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria

Záver školského roka v našej knižnici už tradične obohacuje vyhodnotenie literárnej súťaže pre neprofesionálnych tvorcov, Literárne talenty. V aktuálnom ročníku prišlo do súťaže 137 prác od 113 autorov a autoriek. Hoci literárnych diel bolo menej ako obvykle, porota, ktorou boli opäť doc. Markéta Andričíková (hodnotenie prózy) a prof. Marián Andričík (hodnotenie poézie), to jednoduché nemala. V nie každej kategórii vybrali víťazov, v detských naopak udelili aj viacero čestných uznaní, aby ocenili literárne pokusy mladých začínajúcich autorov a autoriek. Tohtoročné vyhodnotenie (27. júna 2024) malo ešte o niečo slávnostnejší charakter, pretože za dlhodobú prácu a za dobré šírenie mena nášho mesta sa porotcom prišiel poďakovať viceprimátor mesta Humenné, Ondrej Babjarčík. Vyzdvihol predovšetkým prácu Humenčana prof. Mariána Andričíka, ktorý v marci tohto roku získal za preklad, kalendárium, poznámky, vysvetlivky a doslov výberu poézie Garyho Snydera „Stretnutie s horami“ Cenu Dominika Tatarku 2023.

Všetky literárne práce, ktoré boli v tomto ročníku ocenené, sa nachádzajú v zborníku vydanom pri tejto príležitosti. Každý z ocenených zborník dostal, dostupný je aj v našej knižnici.

Súťaž Literárne talenty finančne podporilo mesto Humenné.

Fotogaléria

Ocenení autori - Poézia

Ocenení autori - Próza

 

Štvrtok 13. jún 2024 priniesol so sebou do Komunitného centra zvieraciu ríšu. Spoločne s deťmi sme si prečítali rozprávku o kozliatku, ktoré vedelo počítať z knihy Humorné rozprávky o zvieratkách. Porozprávali sme sa o tom, kto by aké zvieratko chcel mať doma a deti následne vo dvojiciach pracovali s knihami. V závere stretnutia si každé z nich vymaľovalo alebo nakreslilo obľúbeného predstaviteľa zvieracej ríše.

Fotogaléria

Prednáška s výstižným názvom sa v knižnici uskutočnila v stredu 12.6.2024. Prednášajúci, Milan Poliak, všetkých prítomných najskôr potešil tvrdením, že funkčný pohybový aparát môžeme mať až do stovky, no zdôraznil, že bez kontroly stravy to nepôjde. Vo svojich prednáškach sa zameriava na dva minerálne prvky prirodzene sa vyskytujúce v našom tele: fosfor a vápnik. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a práve fosfor, ak je ho nadbytok, môže podľa Milana Poliaka viesť k odvápneniu kostí, zlomeninám a osteoporóze. Dôležité je preto sledovať si zloženie prijímaných potravín a v každom jedle mať dostatočné zastúpenie najmä zeleniny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotogaléria