Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Prehľad podujatí

Pozvánka na podujatie

Pozvánka na výstavu

 Vo Vihorlatskej knižnici sa štvrtý rok po sebe predstavili recitátorky v rámci festivalu umeleckého prednesu poézie a prózy žien Naša Vansovej Lomnička. Pod organizačnou taktovkou Okresnej organizácie Únie žien Slovenska v Humennom sa 13. marca 2025 v 58. ročníku prehliadky postavilo pred publikum i porotu v zložení Jitka Fiľová, Pavlína Kurucová a Michal Kurty osem recitátoriek. Do krajského kola postúpili: v kategórii poézia: Jessica Kováčová, Alexandra Harvanová a Zuzana Švecová; v kategórii próza: Laura Hajdučková, Mária Džatková a Lenka Čopanová.

Podujatie doplnilo vystúpenie žiačok hrajúcich na flautu zo ZUŠ Via Arto a divadelná scénka v podaní členiek Humenského ochotníckeho divadla, ktoré na pár minút oživili Teréziu Vansovú. 

Okresná organizácia ÚŽS v Humennom oslavuje tento rok 80 rokov svojej existencie, krajské kolo Našej Vansovej Lomničky sa preto bude konať v našom meste, a to 7. júna 2025 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.

Fotogaléria

 

Občas stačí maličkosť, ktorá výrazným spôsobom nasmeruje našu budúcnosť. Keď Martin Kundrát objavil v knižnici diela ilustrované Zdeňkom Burianom, jeho pracovná cesta bola určená. Dnes paleobiológ svetového renomé majstrovi Burianovi pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia vracia, čo jeho prostredníctvom získal. Aj v našej knižnici mal 12. marca 2025 pútavú a informačne bohatú prednášku o maliarovi, ktorý kvôli chudobe a biede nezískal klasické výtvarné vzdelanie, no napriek tomu už ako 16-ročný ilustroval prvú knihu. Pre Zdeňka Buriana bol dôležitý detail a precíznosť, využíval najmä techniku gvašu a neskôr, pri veľkoformátových rozmeroch, olejomaľbu. Počas svojho nie jednoduchého života vzniklo pod jeho rukami približne 14 000 ilustrácií, 1 500 knižných obálok a 160 väčších literárnych seriálov. Inšpiroval režiséra Karla Zemana k vytvoreniu filmu Cesta do pravěku a je považovaný za zakladateľa paleoartu. Diela Zdeňka Buriana dodnes ovplyvňujú to, ako si predstavujeme dobu spred miliónov rokov.

Fotogaléria

 V sobotu 8. marca sme sa stretli s čítajkami, aby sme sa porozprávali o svojich obľúbených knihách. U našich 11-ročných členov môžeme sledovať vývoj ich čitateľského vkusu, kedy od úplne detských kníh prechádzajú k náročnejším, a tak sa medzi obľúbené knihy dostal napríklad román od Agathy Christie. V hravej časti stretnutia bez problémov poskladali rozprávku rozstrihanú na jednotlivé vety a tiež sa pohrali s ustálenými slovnými spojeniami.
Keďže apríl je mesiac lesov, aprílovou témou budú knihy, ktoré sa odohrávajú najmä v prírode.

Fotogaléria

 Týždeň slovenských knižníc 2025 sme zavŕšili prednáškou spojenou s prezentáciou profesora histórie a vedúceho Katedry novovekých a najnovších slovenských dejín Prešovskej univerzity v Prešove, Petra Švorca. V piatok 7. marca nám predstavil svoju najnovšiu publikáciu nazvanú Krajinská hranica medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou (1919 – 1939). V odbornej publikácii bohato doplnenej historickými fotografiami a unikátnymi mapami sleduje dejinný vývoj nielen hranice medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou, ale aj hraníc Československa, Uhorska, Poľska či ďalších štátov, s ktorými susedíme a ktorých územie určovali a menili medzinárodné dohody. Venoval sa predstavám Slovákov, aké by malo byť slovenské územie, ale aj predstavám Rusínov o ich území. Bádal v dokumentoch známych osobností (napr. Milan Hodža, Alexander Duchnovič), ale aj v dokumentoch výskumníkov, ktorí sa na problematiku pozerali s odstupom.
Kniha vyšla v roku 2024 vo vydavateľstve Združenie inteligencie Rusínov Slovenska.

Fotogaléria

 

V piatok 7. marca sme si pre našich mladších návštevníkov pripravili opäť súťažný kvíz. Súťažiaci si preverili svoje vedomosti o najznámejších rozprávkach, hádali názvy animovaných alebo filmových rozprávok podľa citátu alebo obrázka a tiež mená hlavných hrdinov. Víťazkou marcového kvízu sa stala Lily, ktorá si odniesla krásnu knihu a ostatní si vyslúžili sladkú odmenu. Pokračovať so súťažnými kvízmi budeme raz v mesiaci aj naďalej a už teraz sa tešíme na aprílový kvíz – O lesoch.

Fotogaléria

 Vo štvrtok 6. marca 2025 sa v našej knižnici uskutočnila beseda s obľúbenou spisovateľkou Júliou Marcinovou, autorkou strhujúceho románu „Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj“.

Večer bol plný inšpiratívnych rozhovorov, zaujímavých otázok a pútavých odpovedí. Júlia Marcinová nám priblížila proces tvorby svojho románu, inšpirácie, ktoré ju viedli k napísaniu tohto diela, a historické pozadie príbehu. Čitatelia mali možnosť dozvedieť sa viac o jej práci etnologičky a o tom, ako sa jej darí skĺbiť profesiu s písaním.

Beseda bola skvelou príležitosťou pre fanúšikov autorky, aby sa s ňou stretli osobne, získali jej autogram a porozprávali sa o jej tvorbe.

Podujatie sa uskutočnilo ako súčasť Týždňa slovenských knižníc 2025.

                                          Fotogaléria

 

Počas mesiaca február k nám do knižnice nosili žiaci z materských aj základných škôl svoje jedinečné výtvarné diela, ktoré sme zbierali v rámci vyhlásenej súťaže Alica v krajine zázrakov. Celkovo sa do súťaže zapojilo 46 detí vo veku od 6 do 13 rokov a my sme všetky ich výtvory vystavili vo vstupných priestoroch knižnice, kde budú do konca mesiaca marec. Náš kolektív z knižnice vybral 15 výtvarných diel, ktoré nás najviac zaujali a ocenili sme ich knižnými cenami.

Fotogaléria

 V stredu 5. marca sa Vihorlatská knižnica po štvrtýkrát zapojila do celoslovenského podujatia Je nás počuť. V tento deň knižnice naprieč celým Slovenskom v rovnakom čase spoločne upozornili na dôležitosť čítania a krásu literatúry. V Humennom čítali knihovníčky a knihovníci v okne na poschodí, pričom reproduktor bol otočený na námestie, aby nás naozaj bolo počuť. Zazneli úryvky z detských i odborných kníh, kúsok beletrie aj recenzia na knihu, ktorú naša knižnica vydala pri príležitosti svojho stého výročia.

Podujatie sa konalo v rámci Týždňa slovenských knižníc.  

Fotogaléria

 V utorok 4. marca 2025 sa v našej knižnici zišli členovia Asociácie priateľov Francúzska na Hornom Zemplíne na svojej výročnej schôdzi. Pod vedením predsedníčky organizácie Agnesy Grecovej vyhodnotili minulý rok, oboznámili sa s revíznou správou i hospodárením organizácie a schválili plán práce na rok 2025. Pracovnú časť vystriedala vzdelávacia, počas ktorej sa členovia Asociácie bližšie zoznámili so životom a dielom Alfonsa Muchu, jedného z najznámejších secesných maliarov. Zároveň sa svojimi výtvarnými dielami prezentovali i viacerí členovia Asociácie, ktorí rozprávali o svojich výtvarných inšpiráciách. Po vedomostnom kvíze pokračovalo stretnutie v neformálnom duchu.

Fotogaléria

 V rámci Týždňa slovenských knižníc sme v našich priestoroch otvorili panelovú výstavu Sacharovova cena. Sacharovova cena za slobodu myslenia je najvyšším ocenením, ktoré Európska únia každoročne udeľuje za prácu v oblasti boja za ľudské práva. Po prvýkrát ju v roku 1988 udelila Nelsonovi Mandelovi a Anatolijovi Marčenkovi. Je vyjadrením uznania jednotlivcom, skupinám a organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k ochrane slobody myslenia. Na jedenástich paneloch sa môžu návštevníci dozvedieť históriu tejto ceny a spoznať vybraných nositeľov, medzi ktorými je i Alexander Dubček. Jeden z panelov ponúka informačné letáky, ktoré si návštevníci môžu zobrať. Výstavu v utorok 4.3.2025 otvorili Natalie Šťastná a Jan Pátek zo slovenskej kancelárie Európskeho parlamentu, ktorí mali zároveň pripravený vedomostný kvíz o Európskej únii. Kvízu sa zúčastnili študenti SOŠ Polytechnickej, ktorí boli za svoje vedomosti odmenení.
Výstava bude na poschodí knižnice inštalovaná do konca tohto mesiaca.

Fotogaléria