Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Literárne pátranie

Marec vo Vihorlatskej knižnici

Čitateľské inšpirácie

Povedz mi, čo čítaš...

Kampaň na podporu čítania za pomoci osobností z Humenného. Čitateľské knižné inšpirácie spisovateľov, lekárov, športovcov, umelcov, politikov a iných.

 

OBJAV A VYHRAJ!

Blesková týždňová súťaž pre deti. Nájdete v našom príbehovom mixe 10 rozprávok? Ak áno, odpovede nám v termíne od 1. do 7.marca doneste do knižnice alebo pošlite na mail či cez Messenger na Facebooku knižnice. V pondelok 8.marca vyhlásime víťaza (alebo víťazov) súťaže, ktorých odmeníme peknou knihou.

 

100 ročnica Ladislava Grosmana

Rok 2021 by mohol byť rokom Ladislava Grosmana...
Koncom januára sme si pripomenuli 40 rokov od jeho smrti, vo štvrtok 4.2.2021 uplynulo 100 rokov od jeho narodenia.
V spolupráci s Kníhkupectvom na Korze v Humennom a platformou Literárne večery v Humennom sme pripravili video zložené z výpovedí zaujímavých osobností, ktoré nám prezradili, či a čo od neho čítali, čím je podľa nich Ladislav Grosman svetový, prípadne aj to, čo pre nich znamenal.
Vyjadrili sa novinári, vedci aj umelci a mimoriadne nás teší, že sa nám podarilo získať nahrávku od Grosmanovej netere, pani Anny Shved z Izraela a jeho syna, pána Jiřího Grosmana z Kanady.

Video si môžete pozrieť tu...

Rodák z Humenného má v našej knižnici čestné miesto. Knihy, ktoré napísal, sú k dispozícii čitateľom na oddelení beletrie, uchovávame ich však aj na oddelení bibliografie a regionálnych informácií. Práve tam sa o ňom môžete dozvedieť viac. Zaujímavosťou je, že v roku 2003 zverejnil týždenník Pod Vihorlatom poviedku Ladislava Grosmana, ktorá, podľa všetkého, nebola zverejnená nikde inde. Stalo sa tak vďaka výborným vzťahom manželov Šimkuličových zo spomínaných novín s Editou Grosmanovou. Možno sa však dnes nájde spomínaná poviedka v komplexom vydaní jeho diela, o ktoré sa postaralo jedno české vydavateľstvo.
Súčasťou online podujatia bol kvíz o Ladislavovi Grosmanovi, v ktorom si čitatelia môžu vyskúšať svoje znalosti o tejto osobnosti a jeho tvorbe. Správne odpovede môžu posielať do 31.1.2021 prostredníctvom messengeru na Facebook knižnice, jeden zo zapojených účastníkov bude vyžrebovaný a odmenený drobnou pozornosťou.
V závere dňa bolo sprístupnené video s načítaným úryvkom z novely Z pekla šťastie, na ktorom sa podieľali členky Humenského ochotníckeho divadla (Dušana Prčová, Katarína Matuškovičová, Alexandra Harvanová a Jana Babjarčíková).

Video si môžete pozrieť tu...

Viac foto tu...

 

Spojená škola internátna v knižnici

Záver prvého októbrového týždňa 2020 patril v našej knižnici žiakom a študentom viacerých zložiek Spojenej školy internátnej v Humennom. Pre mladších návštevníkov sme si pripravili čítacie a hravé aktivity inšpirované schodmi a rebríkmi. Svoju zručnosť si vyskúšali pri vytváraní objektov nielen z kníh, ale aj z rôznych iných materiálov. Starší žiaci si vypočuli prednášku o vzniku kníh a za pomoci ceruziek, farbičiek, nálepiek a vlastnej fantázie si vytvárali obaly na svoje vlastné vysnívané knihy.

 

 

                                          Viac foto tu...

Svoj príbeh rozpráva 2 - Alžbeta Gajarská

V utorok 29. septembra 2020 nám v rámci projektu Svoj príbeh rozpráva... 2 o svojej tvorbe porozprávala Humenčanka, Alžbeta Gajarská. Má za sebou literárny debut, ktorým je zbierka básní. Poetický debut s poetickým názvom „Úlomky duše“ vyšiel v roku 2019, obsahuje však básne vznikajúce omnoho dlhšie obdobie. Zo svojej tvorby nám mladá autorka na stretnutí aj zarecitovala.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

                       Viac foto tu...

DEKD: Vytvor si svoju knihu (ZŠ Laborecká)

Podujatie s názvom Vytvor si svoju knihu sme v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva zorganizovali v stredu 23. septembra aj pre žiakov 4. ročníka ZŠ Laborecká. Úvod patril rozprávaniu o najstaršej knihe v našom fonde, porovnávaniu rozprávkových kníh v minulosti a dnes a nechýbala ani prezentácia plná informácií o predchodcoch papiera a kníh. Najzaujímavejšou časťou však bola pre žiakov možnosť vytvoriť si vlastnú knihu – teda obal na ňu.

 

                                     Viac foto tu...

 

Svoj príbeh rozpráva 2 - Natália Mattová

 

V rámci projektu Svoj príbeh rozpráva 2 sme na besede 24.septembra 2020 privítali mladú humenskú autorku, Natáliu Mattovú. Natália je študentkou Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho, kde sa zapojila do medzinárodného programe DofE (Cena vojvodu z Edinburghu). Okrem iných aktivít si stanovila za cieľ napísať knihu, čo sa jej aj podarilo. Román s názvom Kým sme tu je o stredoškolskej študentke, autorka sa venovala témam, ktoré zaujímajú i ťažia jej rovesníkov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

            Viac foto tu...