Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Anasoft Litera

LITERÁRNA DEBATA: 9.7.2020 o 17:00 Beseda s dvoma finalistami Anasoft litery, Petrom Šulejom (nominant 2020) a Máriou Modrovich (nominovaná v 2018).

Letné čítanie na terase

Viete o tom, že knižnica má terasu? Každý piatok, ak bude prajné počasie, si práve na ňu môžete prísť k nám čítať. V pohodlnom kresle, pri zurkote Laborca, spolu s ďalšími milovníkmi písaného slova.

Prečítané leto

Pozývame vás do našej knižnice na Prečítané leto. Každý utorok predpoludním ponúkame pre deti vo veku 3-12 rokov tematicky orientovanú aktivitu. Každá sa bude začínať čítaním, na každej sa budeme o knihách rozprávať a na každej s nimi budeme pracovať. Chceme však deti tešiť, zabávať a vzdelávať nenásilným a veselým spôsobom, preto bude súčasťou každého Zábavného letného utorka aj tvorivá činnosť, hry, objavovanie nových svetov, spoznávanie kamarátov, rozvoj empatie a sociálnych zručností.

KNIHA ROKA PSK 2019

Vihorlatská knižnica v Humennom Vás srdečne pozýva na výstavu KNIHA ROKA PSK 2019. Ide o putovnú výstavu kníh nominovaných na Knihu roka PSK 2019. Výstava je sprístupnená od 1.7.2020 do 31.7.2020 na poschodí knižnice. Následne bude výstava ďalej putovať po všetkých regionálnych knižniciach Prešovského samosprávneho kraja. 

                                     INFORMÁCIE PRE ČITATEĽOV

Každý návštevník je pri vstupe do budovy povinný mať rúško, prípadne mať prekrytý nos a ústa šálom či šatkou. Pri vstupe do budovy aj pred jednotlivými oddeleniami budú na viditeľných miestach umiestnené dezinfekčné prípravky na ruky, ktoré je každý návštevník povinný použiť.

ZMENA!!!

Od 8.6.2020 je čitateľom znovu povolený vstup do jednotlivých oddelení. Čitatelia sú však povinní používať návleky resp. vlastné prezuvky.

Maximálny čas strávený v študovni a čitárni je 60 minút.

       Internet a sociálne zariadenie zatiaľ ostávajú pre verejnosť zatvorené. 

                        Podľa aktuálne platných usmernení môže byť v knižnici maximálne 40 používateľov.

                                             V každom oddelení teda 10 používateľov.

Vrátené knihy budú umiestnené v karanténnych miestnostiach a až po uplynutí stanoveného počtu dní budú odpísané z konta čitateľa.

 Všetky tieto opatrenia sú realizované na základe odporúčaní vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR, Slovenskou asociáciou knižníc a Slovenskou národnou knižnicou v Martine.

Komiks v Komunitnom centre

Komunitné centrum mesta Humenné bolo v júni presťahované do osady Podskalka, deti z marginalizovanej skupiny to doň preto majú oveľa bližšie, čo sa prejavilo aj na našom stretnutí s literatúrou. V piatok 26.júna 2020 bol témou Komiks. Povedali sme si niečo o jeho histórii, najznámejších komiksových postavách, deti porovnávali komiks a maľované rozprávky, dokonca sa aj sami pokúsili nejaký dotvoriť.

 

 

 

                           Viac foto tu...

Jana Pronská

 Spojenie histórie a romantiky do knižnej podoby môže znamenať pútavé čítanie. A veru aj znamená, ak je pod titulom podpísaná kráľovná slovenských romancí – Jana Pronská. Práve táto spisovateľka bola hostkou literárnej besedy vo Vihorlatskej knižnici v utorok 24.júna 2020. Rozprávali sme sa o jej tvorbe, o objavovaní inšpiratívnych miest i priam bádateľskej práci v archívoch pri hľadaní historických reálií. Jana Pronská v tomto roku získala ocenenie Panta Rhei Awards v kategórii najlepšia slovenská spisovateľka za rok 2019. Na konte má 19 kníh, niektoré už v reedícii, vydavateľovi nedávno odovzdala svoj 20. román. Čitateľky sa preto opäť majú na čo tešiť.

 Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                                  Viac foto tu...

Vydavateľský dom Ikar vznikol v roku 1990 a už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery. Dodnes neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej, z ktorého sa predalo takmer 400 000 výtlačkov. V prvých rokoch sa k hitom zaradila aj séria kníh Virginie Andrewsovej (Kvety v podkroví, Lupene vo vetre, Budú aj tŕne a Ovocie minulosti) a sfilmovaná kniha inšpirovaná skutočnými udalosťami Bez dcéry neodídem od Bety Mahmoodyovej. Ikar, to sú známe mena svetového aj slovenského spisovateľského sveta: John Grisham, Robin Cook, Paolo Coelho, Stieg Larsson, Henning Mankell, Jo Nesbø; Táňa Keleová-Vasilková, Jana Pronská, Jozef Banáš, Jozef Karika, Arpád Soltész...

                           Viac foto tu...

Daruj knihu – potešíš človeka

V posledný májový štvrtok (28.5.2020) sa v obci Slovenská Volová uskutočnilo netradičné podujatie. Vihorlatská knižnica v Humennom v spolupráci s obecným spolkom Slovenského červeného kríža a Obecným úradom pripravili prekvapenie pre milovníkov kníh všetkých vekových kategórií. Záujemcom boli darom ponúknuté vyradené knihy a detské časopisy z našej knižnice. V priebehu necelých dvoch hodín si nových majiteľov a majiteľky našla takmer stovka vyradených kníh. Potešili sa im menší i väčší čitatelia, vybrať si prichádzali celé rodiny, skupinky detí, jednotlivci ale aj riaditeľka materskej školy. Najväčšiu radosť vzbudila Anna zo zeleného domu.
Aj toto je jedna z odpovedí pre tých, ktorí sa pýtali, čo sa s vyradenými knihami stane.

Viac foto tu...

Dostávate ešte listy?
My sme dostali.
Aj s balíčkom kníh.
Ďakujeme.
Je pre nás potešením, ak potešíme Vás.