Napísal: Vlado
Kategória:

Ctení čitatelia Vihorlatskej knižnice a všetci milovníci dobrých kníh,

v tomto uponáhľanom svete, v ktorom aktuálne žijeme, preferujem literatúru, ktorá ma tak trochu núti zastaviť sa a zamyslieť nad životom, jeho hodnotami a smerovaním.Práve preto čoraz častejšie vyhľadávam knihy od básnika a prozaika Daniela Pastirčáka, ktorý vo svojej tvorbe odkrýva prakticky všetky druhy medziľudských vzťahov, muža a ženy, rodičov a detí, ale aj vzťah človeka k Bohu a to, ako vníma človek seba samého.
Ak by som mal dať čitateľom Vihorlatskej knižnice konkrétne odporúčanie na nejaký spoločenský román, ktorý vo mne pre prečítaní zanechal naozaj silnú emóciu a ku ktorému sa kedykoľvek rád vrátim, aby som čerpal z jeho múdrosti a vyobrazenej reality, určite je to Archa zmluvy od Rastislava Puchalu. Autor v tomto príbehu odokryl osudy gazdovského rodu Wallachovcov žijúceho v okolí Spišského Podhradia a urobil tak realistickým podaním, v ktorom dokonale vyjadril vzťah k našej domovine, zemi, tradíciám i viere – teda ku všetkému, čo je pre nás a naše ďalšie generácie dôležité.

                                                                                                Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja

 

Vzhľadom na to, že sa v práci denne zaoberám štúdiom rôznych vyhlášok a opatrení, najmä v súčasnej dobe, najväčším relaxom pre mňa je pobyt v záhrade, starostlivosť o zeleň, stromy a pečenie koláčov. V zimnom období netrpezlivo očakávam jar so všetkou jej bohatosťou a krásou. Plody z vlastnej záhradky spracúvam do rôznych, najmä sladkých pochúťok. Kniha Hansa Gerlacha s názvom Marmelády, džemy a rôsoly je tak ideálnym skĺbením oboch mojich záľub, pretože to, čo si dopestujem, dokážem vďaka zaujímavým receptom pretvoriť na zdravé maškrty.
Doplnkom k tejto knihe je pre mňa Babičkina kniha o mede od S. Preclíkovej Wűrfl. Med je naozaj zázračný produkt našej prírody, má bohaté spektrum využitia a ak chcete vedieť, kde všade a ako môže poslúžiť a pomôcť, naozaj odporúčam práve túto krásne ilustrovanú publikáciu.

                                                                                                  Mária Daňová, riaditeľka Vihorlatskej knižnice

                                                                                                   

 

Ešte dnes si pamätám, keď som prvýkrát vstúpil, sedem-osem ročný, do našej humenskej knižnice a vybral som si prvú knihu, ktorá patrí dodnes medzi moje najobľúbenejšie. Bola od autora Roberta Ballantyneho s názvom Verný priateľ Crusoe. Príbeh mladého zálesáka Dicka a jeho verného druha – psa Crusoa bol plný dobrodružstiev a akčnosti prepletený nespútaným priateľstvom oboch protagonistov, ktoré spečatili mnohé nebezpečné situácie v divočine Skalnatých hôr. Celkom iste ju odporúčam každému mladému čitateľovi, ktorý má rád dobrodružstvo a prírodu.
Mám rád knihy od Johna Grishama, no mojím najobľúbenejším autorom je Jeffrey Archer. Podľa môjho názoru je to najlepší rozprávač v histórii literatúry.
Veľmi odporúčam aj knihu Jána Merička Slovieni. Príbeh je zasadený do nášho priestoru, ktorý osídlili pred stáročiami naši predkovia a hovorí o tom, kto sme a odkiaľ sme sa tu nabrali.
Zaujali ma aj knihy iných slovenských autorov – z novších tvorba Michala Hvoreckého, Ľuba Olacha, od tých starších aj Janka Jesenského alebo básnikov Sama Chalúpku, Janka Kráľa či Jána Botta.
Miloš Meričko, primátor mesta Humenné

Ďalšie knižné odporúčania si môžete pozrieť tu...