Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Prečítané leto

Pozývame vás do našej knižnice na Prečítané leto. Každý utorok predpoludním ponúkame pre deti vo veku 3-12 rokov tematicky orientovanú aktivitu. Každá sa bude začínať čítaním, na každej sa budeme o knihách rozprávať a na každej s nimi budeme pracovať. Chceme však deti tešiť, zabávať a vzdelávať nenásilným a veselým spôsobom, preto bude súčasťou každého Zábavného letného utorka aj tvorivá činnosť, hry, objavovanie nových svetov, spoznávanie kamarátov, rozvoj empatie a sociálnych zručností.

Letné čítanie na terase

Viete o tom, že knižnica má terasu? Každý piatok, ak bude prajné počasie, si práve na ňu môžete prísť k nám čítať. V pohodlnom kresle, pri zurkote Laborca, spolu s ďalšími milovníkmi písaného slova.

Ľubo Marko - výber z tvorby

                                     INFORMÁCIE PRE ČITATEĽOV

Každý návštevník je pri vstupe do budovy povinný mať rúško, prípadne mať prekrytý nos a ústa šálom či šatkou. Pri vstupe do budovy aj pred jednotlivými oddeleniami budú na viditeľných miestach umiestnené dezinfekčné prípravky na ruky, ktoré je každý návštevník povinný použiť.

Od 8.6.2020 je čitateľom znovu povolený vstup do jednotlivých oddelení. Čitatelia sú však povinní používať návleky resp. vlastné prezuvky.

Maximálny čas strávený v študovni a čitárni je 60 minút.

       Sociálne zariadenie zatiaľ ostáva pre verejnosť zatvorené. 

                        Podľa aktuálne platných usmernení môže byť v knižnici maximálne 40 používateľov.

                                             V každom oddelení teda 10 používateľov.

 Všetky tieto opatrenia sú realizované na základe odporúčaní vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR, Slovenskou asociáciou knižníc a Slovenskou národnou knižnicou v Martine.

Prečítané leto = Zábavné letné utorky

Téma týždňa: O kuchyni

 

Voňavá a lahodná bola téma 32.kalendárneho týždňa v rámci Prečítaného leta. O kuchyni – tak znela. O kuchyni, hoci nie v nej, sme si čítali v utorok 4.8.2020 a svoju pozornosť sme venovali i básničkám o ovocí a zelenine. Tie museli naši malí návštevníci vedieť roztriediť a aby na to mali dosť síl, zobli si z dobrôt, ktoré sme pre nich pripravili. Sladkých, slaných aj kyslých. Vyfarbili si svoju ideálnu tortu (okrem čokoládovej a jahodovej bodovala tiež šmolková) a svoju vlastnú fantáziu použili na to, aby si vytvorili vysnívaný tanier plný pochúťok. Len tak sa mohlo stať, že vedľa seba boli ryba, mäso, cukríky, koláče, paprika i jogurty.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

               Viac foto tu...

Prečítané leto = Zábavné letné utorky

Téma týždňa: O tichu/načúvaní

Psst. Nerušiť, práve si čítame.

V utorok 28.júla 2020 sme sa spolu s deťmi preniesli do príbehu z knihy Na vrchol kopca, v ktorej sa múdra pani Jazvecová skamaráti s malým kocúrikom Leom a spolu zistia, že všetky prekážky je možné zdolať, ak sa dokážeme počúvať, pomáhať si a rešpektovať sa.

Deti sa skúsili započúvať do ticha, ale i do rôznych zvukov, ktoré sme pre nich pripravili. Spoločne sme si zatancovali aj zaspievali, pošepkali sme si tajomstvá a vyrobili sme si nielen uši, ale aj špeciálny telefón z plastových téglikov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

                Viac foto tu...

Práca s príbehom v Komunitnom centre

Téma: Knihy o športe

Leto patrí pohybu, pobytu na čerstvom vzduchu a hrám. Aj preto sme si ako nosnú tému na rozprávanie zvolili v júli pri práci s príbehom v Komunitnom centre v osade Podskalka knihy o športe. Všetky deti z centra poznali futbal teoreticky i prakticky, v piatok 24.júla 2020 sme sa však pozreli na zúbok futbalovým pravidlám a v našej miniankete popularity zvíťazil Ronaldo nad Messim. Hovorili sme však aj o knihách venovaných basketbalu, hokeju či cyklistike. Deti si skúsili jogové pozície a záver patril tvorbe papierových lietadielok a nácviku lietania.

                                     Viac foto tu...

 

Prečítané leto = Zábavné letné utorky

Téma týždňa: O stromoch

Aktuálny týždeň patrí v našej knižnici stromom. Vo štvrtok 23.júla 2020 sa deti, ktoré prišli na podujatie Prečítaného leta, dozvedeli, koľko rokov má najstarší strom na Zemi, akú výšku má stromový obor a koľko metrov široký je najširší strom na našej planéte. Prečítali sme si príbeh o Emke, ktorá sa vybrala do lesa a povedali sme si, ako sa máme v lese správať.

Deti zvládli niekoľko skladačiek, správne zaradili zvieratká, plody a rôzne veci, ktoré na strom patria a ktoré nie a skúsili si životný cyklus stromu.

V závere podujatia vytvorili po vedením lektorky Miriam Kudlovej nádherný stromový obraz, pri ktorom si vyskúšali doteraz nepoznanú techniku. Ich spoločné dielo už zdobí našu knižnicu.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

                    Viac foto tu...

Prečítané leto = Zábavné letné utorky

O dverách a oknách

 

Na prízemí Vihorlatskej knižnice sa nachádza 9 dverí a dvierok, oddelenie pre deti a mládež má 17 okien. Aj tieto údaje zistili humenské deti počas podujatia Prečítaného leta, ktoré sa uskutočnilo 16.júla 2020 a ktorého téma bola O dverách a oknách. Na chvíľu sme spolu s Alicou vstúpili do krajiny zázrakov, kde sme sa vďaka koláčikom a nápojom mohli dostať do akokoľvek veľkých dverí. Deti si vyrobili visačky na dvere svojich detských izieb a spolu s lektorkou Alexandrou Harvanovou vyrábali okienkovú knižku a na základe knižných úloh otvorili zámok na fiktívnych dverách škatuľky, ktorá pre nich ukrývala darček – brožúry Prečítaného leta.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

                    Viac foto tu...

 

Finalisti Anasoft litery

Vo štvrtok 9.júla 2020 mali Humenčania možnosť vypočuť si úryvky z tvorby dvoch finalistov najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny – Anasoft litera. O svojej tvorbe prišli do Vihorlatskej knižnice v Humennom porozprávať Peter Šulej (poet, prozaik, vydavateľ, riaditeľ literárneho festivalu, finalista Anasoft litery 2020) a Mária Modrovich (prozaička, prekladateľka, spoluorganizátorka literárneho festivalu, finalistka Anasoft litery 2018). Okrem debaty o knihách bol priestor aj na zahĺbenie sa do filozofovania o smerovaní súčasnej slovenskej – nielen literárnej – spoločenskej situácie.  

 

 

                         Viac foto tu...

Prečítané leto = Zábavné letné utorky

Téma týždňa: O drakoch.

Druhou témou tohtoročného Prečítaného leta sú draci a dračice. S deťmi sme si z knihy „Dráčik, nehnevaj sa“ prečítali, čo sa stane, keď sa dráčik Rúfus hnevá a naučili sme sa ovládnuť svoj hnev. Deti sa skamarátili s našim knižničným drakom, ktorý sa volá Alvin a kŕmili ho pomarančovou zmrzlinou. Skúsili si, aké to je, mať tri hlavy a drakov sme i maľovali a vyfarbovali. V tvorivej dielni vedenej Mgr. Art. Zorou Varcholovou si každý účastník podujatia svojho vlastného malého draka aj vytvoril.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                  

                   Viac foto tu...

Svoj príbeh rozpráva 2 - Júlia Oreská

V posledný júnový piatok (30.6.2020) sme pokračovali v projekte Svoj príbeh rozpráva 2. O svojej tvorbe, literárnych ambíciách a zmene, ktorú jej do života priniesol úspech v súťaži Poviedka 2017,rozprávala Humenčanka, Júlia Oreská. Keďže Júlia študuje scenáristiku a dramaturgiu Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, súčasťou stretnutia bolo aj premietanie krátkeho filmu Trust me. Jeho tvorcovia, vrátane Humenčanky, zaň získali ocenenie na študentskom filmovom festivale Áčko.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

                             Viac foto tu...

Komiks v Komunitnom centre

Komunitné centrum mesta Humenné bolo v júni presťahované do osady Podskalka, deti z marginalizovanej skupiny to doň preto majú oveľa bližšie, čo sa prejavilo aj na našom stretnutí s literatúrou. V piatok 26.júna 2020 bol témou Komiks. Povedali sme si niečo o jeho histórii, najznámejších komiksových postavách, deti porovnávali komiks a maľované rozprávky, dokonca sa aj sami pokúsili nejaký dotvoriť.

 

 

 

                           Viac foto tu...