Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

E-knihy už aj vo Vihorlatskej knižnici

Ladislav Grosman vo Vihorlatskej knižnici

Literárne ceny

Spojená škola internátna v knižnici

Záver prvého októbrového týždňa 2020 patril v našej knižnici žiakom a študentom viacerých zložiek Spojenej školy internátnej v Humennom. Pre mladších návštevníkov sme si pripravili čítacie a hravé aktivity inšpirované schodmi a rebríkmi. Svoju zručnosť si vyskúšali pri vytváraní objektov nielen z kníh, ale aj z rôznych iných materiálov. Starší žiaci si vypočuli prednášku o vzniku kníh a za pomoci ceruziek, farbičiek, nálepiek a vlastnej fantázie si vytvárali obaly na svoje vlastné vysnívané knihy.

 

 

                                          Viac foto tu...

Svoj príbeh rozpráva 2 - Alžbeta Gajarská

V utorok 29. septembra 2020 nám v rámci projektu Svoj príbeh rozpráva... 2 o svojej tvorbe porozprávala Humenčanka, Alžbeta Gajarská. Má za sebou literárny debut, ktorým je zbierka básní. Poetický debut s poetickým názvom „Úlomky duše“ vyšiel v roku 2019, obsahuje však básne vznikajúce omnoho dlhšie obdobie. Zo svojej tvorby nám mladá autorka na stretnutí aj zarecitovala.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

                       Viac foto tu...

DEKD: Vytvor si svoju knihu (ZŠ Laborecká)

Podujatie s názvom Vytvor si svoju knihu sme v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva zorganizovali v stredu 23. septembra aj pre žiakov 4. ročníka ZŠ Laborecká. Úvod patril rozprávaniu o najstaršej knihe v našom fonde, porovnávaniu rozprávkových kníh v minulosti a dnes a nechýbala ani prezentácia plná informácií o predchodcoch papiera a kníh. Najzaujímavejšou časťou však bola pre žiakov možnosť vytvoriť si vlastnú knihu – teda obal na ňu.

 

                                     Viac foto tu...

 

Svoj príbeh rozpráva 2 - Natália Mattová

 

V rámci projektu Svoj príbeh rozpráva 2 sme na besede 24.septembra 2020 privítali mladú humenskú autorku, Natáliu Mattovú. Natália je študentkou Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho, kde sa zapojila do medzinárodného programe DofE (Cena vojvodu z Edinburghu). Okrem iných aktivít si stanovila za cieľ napísať knihu, čo sa jej aj podarilo. Román s názvom Kým sme tu je o stredoškolskej študentke, autorka sa venovala témam, ktoré zaujímajú i ťažia jej rovesníkov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

            Viac foto tu...

 

DEKD: ZŠ Dargovských hrdinov

V piatok 18. septembra 2020 sa aj žiaci z 3.A triedy ZŠ Dargovských hrdinov pokúsili vytvoriť si vlastnú knihu. Po prednáške a zoznámení sa s knižnými zaujímavosťami v našej knižnici sa naplno a s chuťou pustili do práce. Väčšina z nich si stihla vytvoriť obal na knihu, ktorú budú v priebehu roka zapĺňať.

 

 

 

 

                        Viac foto tu...

Beseda s Jurajom Thalom

Ako sa môže človek stať autorom detektívok, keď pôvodne inklinuje k písaniu príbehov celkom iného charakteru? To aj všeličo iné prezradil na besede vo Vihorlatskej knižnici 17.9.2020 autor slovenských krimi románov, Juraj Thal. Na konte má zatiaľ tri samostatné knihy a niekoľko poviedok – uverejnených aj rozpracovaných. Návštevníci sa dozvedeli, ako vznikla spolupráca s vydavateľstvom Artis Omnis, prečo je písanie poviedky ťažšie ako písanie románu a aj to, prečo sa z death metalovej skupiny Thalarion nestala nová Metallica. Súčasťou besedy bola tiež autogramiáda.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

 

                        Viac foto tu...

DEKD 2020: Vytvor si svoju knihu

Už tretí rok sa Vihorlatská knižnica zapája do projektu Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Motto aktuálneho ročníka znie: Minulosť vzdeláva. V duchu tohto motta sme pripravili pre žiakov základných škôl podujatie nazvané Vytvor si svoju knihu. Žiaci sa zoznámia s najstaršou knihou, ktorá je v našom fonde, porovnávajú vizuál starých a nových kníh. Prostredníctvom prezentácie sa dozvedia, ako a na čo sa kedysi písalo, čo je to pergamen a papyrus, kto pracoval v rukopisných dielňach, koľko rokov má najstaršia vytlačená kniha a kedy vznikla prvá tlačená kniha v slovenskom jazyku. Následne si žiaci skúšajú vytvoriť obal na tú svoju knihu, a to za použitia prvkov kaligrafie. Prvými žiakmi, ktorí si svoje knihy vytvárali, boli v piatok 11.septembra 2020 žiaci 4.A triedy zo ZŠ Hrnčiarska v Humennom.
Podujatie budeme podľa dohôd so školami opakovať v septembri aj v októbri. 

 

 

              Viac foto tu...

Práca s príbehom v Komunitnom centre

Téma: Škola volá

September 2020 znamenal pre niektoré deti návrat do školy nie po dvoch, ale až po viac ako piatich mesiacoch. Práve preto bola naša septembrová téma v Komunitnom centre zameraná na zábavné spoznávanie slovenského jazyka a matematiky. Deti prostredníctvom jazykolamov zisťovali, aký je náš jazyk pestrý a zaujímavý a skrze rovnice z farbičiek (známe ako zápalkové rovnice) ich matematika aspoň chvíľu bavila. Čítanie maľovaných rozprávok a matematika v obrázkoch boli už len bonusom na záver stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 9. septembra 2020.

                                Viac foto tu...