Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Čítajme si... 2019

Čítajme si... 2019

Po úspešných skúsenostiach z minulých ročníkov sa Vihorlatská knižnica aj v tomto roku zapája do celoslovenského podujatia Čítajme si... 2019. Už dvanásty krát sa žiaci základných škôl môžu zúčastniť detského čitateľského maratónu, ktorého cieľom je prostredníctvom vybraných kníh zaujať deti čítaním. Čítanie podnecuje fantáziu, vnímavosť a predstavivosť, zaháňa nudu. Číta sa súčasne vo viacerých mestách Slovenska. Krstnou mamou projektu je prozaička Oľga Feldeková.

Pripravujeme...

Pozvánka na besedu

Pozývame vás na besedu s módnou blogerkou a instagramerkou Erikou. Erika sa síce zaoberá módou, jej záujem je ale špecifický. Nakupuje takmer výhradne v secondhandoch, lebo štýl nemá cenovku. Prezradí vám, ako si práve tam vybrať a skombinovať oblečenie do práce, na voľný čas ale napríklad i na takú udalosť, ako je ples. Krásne a vkusne oblečená môžete byť aj bez toho, aby vás to zruinovalo... Súčasťou besedy bude minibazár oblečenia!

22.5.2019 - Noc literatúry v Humennom. Dve organizátorky z dvoch miest/ Vihorlatská knižnica, Kníhkupectvo na Korze. Sedem dobrovoľníkov. Päť čítacích miest: zasadačka MsÚ, vestibul Vihorlatskej knižnice, okno Kníhkupectva na Korze, kaviareň Parom coffee, prechod medzi bytovkami na Námestí slobody. Päť čítajúcich: primátor Miloš Meričko, redaktorka Jana Veľasová, dramaturg Michal Baláž, pedagogička Eva Jacevičová a herec Michal Žulčák. Päť európskych kníh: Daniel Majling - Ruzká klazika, Mariateresa di Lascia - Cesta tieňmi, Martin Pollack - Smrť v bunkri, Carry van Bruggen - Eva, Benedict Wells - Na konci samoty. Vaša spokojnosť a pozitívna odozva = naša radosť a presvedčenie, že to má zmysel. ĎAKUJEME všetkým účastníkom.
 
 
 

Andrej Hryc je predovšetkým známy herec, hoci činností, ktorým sa venuje, je viacero. Okrem iného napísal a v roku 2013 vydal autobiografickú knihu s názvom Inventúra. V roku 2019, na základe požiadavky vydavateľa, doplnil knihu o ďalších 6 kapitol a o celom diele, tentokrát nazvanom Inventúra, nové, doplnené vydanie, rozprával na besede vo Vihorlatskej knižnici v piatok 17.mája 2019.

 
1.2.2019 bol spustený projekt Daruj novú knihu školskej knižnici a motivuj deti k čítaniu. Jeho cieľom je inovovať knižničný fond školskej knižnice v ZŠ Kudlovská, v ktorej chýbajú novšie a súčasnejšie tituly, ktoré by deti chceli čítať. S prosbou o pomoc nás oslovili pedagogičky školy, ktoré trápilo, že ich školská knižnica obsahuje diela dnes už pre súčasné deti nie príliš príťažlivé. Pomôcť môžte aj vy, či už darovaním novej knihy, alebo už zdieľaním myšlienky tohto projektu.
Projekt potrvá od 1. februára do 25. júna. Zberné miesta sú v ZŠ Kudlovská, vo Vihorlatskej knižnici a v Kníhkupectve Na korze.
 
 

V piatok 12.apríla sa vo Vihorlatskej knižnici uskutočnil prvý z radu naplánovaných Literárnych večerov. Už etablované podujatie, realizované v našom meste od októbra 2016 s mesačnou periodicitou, sa prvýkrát konalo v priestoroch knižnice. Organizátorky prezentovali mladého slovenského autora Jána Ráheľa z Martina, ktorý má na konte zatiaľ svoju prvú knihu.

V piatok 5.4.2019 sa v knižnici uskutočnila beseda o najnovšej knihe Humenčana Maroša Andrejčíka – Ja, hviezda Michaela, ktorá je určená čitateľom od 12 rokov. Pozvanie porozprávať sa o tejto knihe prijali žiaci druhého stupňa ZŠ Kudlovská. Tri žiačky šiesteho ročníka si úryvok z knihy dokonca pripravili ako zdramatizovanú scénku, čím rozprávanie obohatili nezvyčajným spôsobom.

Hosťom aprílovej besedy, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bol 2.4.2019 spisovateľ Milan Zelinka. Rodák z Igramu pri Trnave, o ktorom však my s hrdosťou vravíme, že je náš, keďže jeho život je už niekoľko desaťročí spätý s mestom Humenné a obcou Papín, prezentoval svoju najnovšiu knihu – Blízke diaľavy.

Noc s Andersenom je medzinárodným podujatím na podporu čítania, ktoré je organizované pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Už 14. krát ho pripravila i Vihorlatská knižnica v Humennom v spolupráci s členkami humenskej skautskej organizácie. Do akcie sa prihlásilo 23 detí, 17 z nich v knižnici aj nocovalo. Väčšina malých účastníkov priestory našej knižnice poznala, niektorí sa dokonca Noci s Andersenom zúčastnili opakovane.

Najznámejším zberateľom slovenskej ľudovej slovesnosti je nepochybne Pavol Emanuel Dobšinský ( 16.3.1828  – 22.10.1885). Spisovateľ, folklorista a evanjelický kňaz, ktorý zbieraniu ľudových príbehov venoval celé roky života. Práve o ňom a jeho tvorbe sa v piatok 15.marca 2019 dozvedeli viac žiaci piateho ročníka ZŠ J. Švermu v Humennom od predstaviteľov OZ Ontis Jozefa Füryho a Ivety Rusňákovej.

História by ostala len zhlukom údajov a dát tak, ako prechádzali stáročiami, keby im silu a príťažlivosť nevtlačil príbeh,“ aj túto informáciu nájdete v novej knihe dlhoročného novinára a spisovateľa Mariána Šimkuliča Zemplínske svedectvá minulosti pod nánosmi času. Autor sa v nej zameral na známe i menej známe osobnosti, ale aj pamiatky regiónu Zemplín.