Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Pozvánka na besedu

Pozvánka na besedu

Pozvánka na Literárny večer

Beseda s Barborou Vanickou

Vo štvrtok 17. 6. 2021 zavítali do knižnice ôsmaci zo ZŠ Kudlovská, aby sa stretli s autorkou knihy Dvere v kúte sveta, Barborou Vanickou. Beseda sa uskutočnila v rámci projektu Keď sa začítame 2. Autorka krásnej fantazijnej prvotiny, v ktorej 5 odlišných mladých ľudí spolupracuje a učí sa novým schopnostiam, aby spoločne splnili misu na záchranu nielen Zeme ale aj Stromorohu, krajiny, v ktorej je najväčším bohatstvom príroda sústredená okolo stromu Anat, je zároveň psychologičkou, preto sme sa rozprávali nielen o knihe. Témou boli tiež sociálne siete, pandémia, prežívanie celej situácie tínedžermi. Podujatie bolo ukončené kreatívnou spoločenskou hrou, v ktorej je dôležitá práca s knihami a spoločným smiechom, z ktorého sme načerpali energiu na ďalšie dni.  

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

Beseda s Milanom Zelinkom

Píše už 50 rokov. Jeho literárne príbehy sú príbehmi inšpirovanými životom samotným, čitateľ v nich nájde to, čo autora trápi i to, čo ho teší a rozosmieva. Milan Zelinka vydal svoju prvú knihu – Dych – v roku 1972. Zatiaľ posledné dve – Blízke diaľavy a Na okraj kultúry, na okraj života – mu vyšli v roku 2019. Spisovateľ s pozorným okom a nesmiernou láskou k ľuďom, prírode a folklóru však nezaháľa a píše usilovne naďalej. Pravidelne prispieva tiež do literárnych periodík a píše recenzie. S účastníkmi besedy 16. júna 2021, ktorá sa uskutočnila v rámci projektu Svoj príbeh rozpráva 2, sa podelil o svoje zážitky, prekvapil prísnosťou voči svojmu písaniu ale i rozosmial úsmevnými príhodami zo života. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

Beseda s Alžbetou Verešpejovou

Alžbeta Verešpejová je spisovateľka, dramaturgička, etnografka a pedagogička s krásnym vzťahom k deťom, o čom sa presvedčili žiaci z 2.C zo ZŠ Dargovských hrdinov na besede v knižnici 15.júna 2021. Povedali sme si, ako by mali vyzerať knihy pre deti, porozprávali si o obľúbených knihách a deti sa dozvedeli najmä to, ako k napísaniu knižky vlastne dôjde. No zároveň doniesli do knižnice ukázať aj svoj kreatívny výtvor súvisiaci s titulom Neplechy školníčky Agneše od Alžbety Verešpejovej, ktorú pred besedou spoločne čítali. Pripravili si tiež množstvo otázok a prečítali niekoľko literárnych prác talentovaných detí.
Beseda sa uskutočnila v rámci projektu Keď sa začítame 2, podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

                                                                                    Viac foto tu...

Beseda s Markou Staviarskou

V piatok 11.júna 2021 bola hosťom besedy vo Vihorlatskej knižnici spisovateľka, ktorá svoju tvorbu orientuje najmä na deti. Marka Staviarska je však aj filmárka a produkčná, a tak deťom z 2.A triedy zo ZŠ Hrnčiarska, ktoré na besedu prišli so svojou pani učiteľkou, porozprávala aj o tom, ako vzniká film. Zároveň sme sa dozvedeli, aká dlhá cesta je od nápadu na napísanie knihy až po jej reálny vznik. Marka Staviarska sa s nimi podelila o proces vzniku ilustrácií k leporelu Milka a Milko a ako úplne prví na svete sme si vypočuli úryvok z najnovšej knižky Akos Avoláš, ktorá práve v tento deň vyšla. Deti okrem iného zaujímalo aj to, aké zvieratká má pani spisovateľka, ktorá kniha sa jej písala najľahšie a ktorá najťažšie a hlavne – kedy zasa príde, aby s ňou mohli podebatovať o jej najnovšej knihe, na ktorú sa po prečítanom úryvku už veľmi tešia.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

Beseda s Lenonou Štiblaríkovou

Vo štvrtok 10.júna 2021 sa vo Vihorlatskej knižnici uskutočnila beseda s autorkou, ktorá žije a pôsobí v našom meste. Lenona Štiblaríková píše najmä fantasy knihy, je spolumajiteľkou vydavateľstva Hydra a príbehy vidí aj v krátkych správach v novinách. Na konte má niekoľko ocenení, napríklad Cenu Karla Čapka v roku 2013 či Martinus Cenu Fantázie za najlepšiu fantasy poviedku 2017, ktorá sa ale už v tom období v jej mysli a počítači transformovala na rozsiahlejší príbeh ukrytý pod názvom Táto krajina nie je pre slabých. Autorka prezradila, že najradšej píše v tichu noci a prečítala aj úryvok z pripravovaného románu. Jeden z prítomných návštevníkov dokonca získal aj knižný dar – knihu Šťastlivec s podpisom samotnej Lenony Štiblaríkovej.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...

Výstava – Mamina láska

V piatok 4. júna sme za prítomnosti viacerých tried z troch materských škôl mesta Humenné slávnostne otvorili výstavu detských prác v rámci súťaže Mamina láska / láskina mama. Každé dieťa z materskej školy, ktoré sa do našej súťaže zapojilo individuálne, dostalo malý balíček ako odmenu. Ale ani deti, ktoré sa zapojili kolektívne, neobišli naprázdno, keďže pre každé z nich bola pripravená sladká odmena. Vo vestibule knižnice, kde je výstava inštalovaná tak, aby ju videl každý, kto do knižnice vstúpi, sa postupne vystriedali deti z MŠ Mierová, MŠ Štefánikova a MŠ Tyršova.

Spomedzi žiakov prvého stupňa základných škôl získali vo výtvarnej časti súťaže ocenenia títo žiaci:
1.miesto Diana Kulíková, ZŠ SNP
2.miesto Kristína Papinčáková, ZŠ SNP
3.miesto Hanka Bálintová, ZŠ Pugačevova.
Na druhom stupni bolo udelené len 1.miesto pre Tamaru Švecovú, ZŠ SNP a rovnako jedno 1.miesto bolo udelené v literárnej časti súťaže. Získal ho Sírius Semanco, ZŠ SNP.
Všetkým oceneným blahoželáme a zapojeným ďakujeme za krásne práce, ktoré budú zdobiť našu knižnicu do konca mesiaca jún.

Viac foto tu...

Národný týždeň charity

Týždeň od 29.mája do 5.júna 2021 bol Národným týždňom charity. Vo Vihorlatskej knižnici sme tejto téme venovali náležitú pozornosť. Okrem tematickej knižnej výstavy sme v našich priestoroch prezentovali formou výstavy tiež ručné práce prijímateľov charity, ktorým sa venujú v rámci terapie pri pobyte v dennom stacionári – v Dome sv. Júdu Tadeáša. O činnosti, aktivitách, poradenstve a rôznorodej náplni práce tak sociálneho centra, ako aj denného stacionára rozprávala v rámci besedy vo štvrtok 3.júna 2021 Danka Pavlíková, vedúca zariadenia Gréckokatolíckej charity Prešov, pobočka Humenné. Dozvedeli sme sa informácie o sklade pomoci, o zbierkach, do ktorých sa zapájajú, o najčastejších problémoch, ktoré s prijímateľmi riešia a podobne. Z našej hostky prýštil úprimný záujem o ľudí, s ktorými pracuje a pre ktorých je veľmi často jednoduché prijatie iným človekom tým najdôležitejším skutkom na svete.

        Viac foto tu...

 

Medzinárodný deň detí v knižnici

Deň detí oslávili prváčikovia z niekoľkých  humenských základných škôl aj návštevou Vihorlatskej knižnice. Knihovníčky deťom prezentovali činnosť knižnice, knihovnícku prácu aj naše priestory. Malí prváci s nadšením preskúmali knižné poklady v policiach mládežníckeho oddelenia a každý z nich si nejaký knižný poklad prvý krát aj vypožičal. S novým čitateľským preukazom a sladkou odmenou pre každého sme sa rozlúčili. Z nových mladých čitateľov sa veľmi tešíme a veríme, že počas júna pribudne do našej databázy ešte mnoho nových detských čitateľov, pre ktorých sme zápisné a obnovenie členského zadarmo predĺžili do konca mesiaca.

Viac foto tu...